ADDISON - Addison toppled Campbell-Savona at home 44-17 on Monday in a Steuben County Athletic Association girls basketball matchup.

The Knights led 18-5 after the first 16 minutes and outscored the Panthers 26-10 in the second half.

"Real balanced scoring for us," Addison head coach Joe Oliviero said. "Offensively we were able to get good ball movement that led to some good looks at the basket."

Tayah Jackson led Addison with 11 points, four assists and four steals while Bionca Conklin added 10 points and 10 rebounds and Hannah Roy added 10 points and four steals.

Addison (10-3) will travel to Bolivar-Richburg on Thursday at 7:30 p.m.

Indoor Track

CORNING - Corning ran in two events over the weekend, the Hurley Invitational and Section V vs. Section VI races with Lindsay Butler setting a school record in the 300, Tabetha Rowlands tied the school record in the pole vault. Butler finished with a time of 42.14 on Sunday to break the record and Rowlands had a jump of 8'6" on the pole valut.

At the Section 5/6 Battle of the West meet on Saturday, top five finishers for the Hawks included a fifth place finish from Kate Mertus in the 1,500 meter run (5:09.34), Erin Tucker took fifth in the 1,500 meter race walk (8:24.30), Butler ran to a second place finish in the 600 meter run (1:42.11), John Cleary was first in the 1,000 meter finals (2:40.02) and Dan Gahagan took fifth in the 1,600 meter run (4:29.35).

For the Hurley Invitational on Sunday, top fibe finishers for the boys included Quinn Nicholson, who won the 3,200 meter run (9:34.68) with Torrey Jacobson-Evans finishing second (10:02.57) and Nathan Lawson Taking home fifth place (10:23.46). Bryce Derick was third in the 1,000 meter run (2:45.00), Alex Spicer won the 55 meter dash in 6.79 with Issac Cornfield finishing fourth (6.92). Jack Larson finished first in the 600 meter run (1:26.01) with John Cleary taking third (1:26.33) and Dan Gahagan placing fourth (1:26.39). Camden Zaidel finished first in the 1,600 meter run (4:51.46) and Matthew Hong posted a third place finish (5:01.32). Corning took the top two spots in the 300 meter dash with Alex Spicer winning in 36.52 and Isaac Cornfield taking second in 37.67. Anson Meza won the weight throw (46'02.50")

On the girls side, Claire Mason won the 1,500 meter run in 4:57.26. Alicia Lawson ran to a fourth place finish in the 3,000 meter run(11:25.84), Kate Mertus was second in the 1,000 meter run (3:16.98) and Alivia Collins took fourth (3:17.67) and Carloette Nevins took fifth (3:25.72) in the same race. Eva Hardy placed first in the 1,500 meter race alk (9:16.26) and Josie Carl finished third (10:08.97), Emma Brown was fourth in the 600 meter run (1:52.97)

 

Bath Alpine Ski Team competes

SWAUN -The Bath Varsity Alpine Ski Team competed well in three slalom races at Swain recently.

On Wednesday, January 10th, 2018.  The racers had two attempts to ski the slalom course starting from the middle of the hill.  The gates are closer together than the giant slalom race.  This adds a different level of complexity.

For the girls varsity, senior Kayleigh Stonier finished 10th with a combined time of 1:46.65 seconds.  Junior Madison Shuart finished 13th with a combined time of 1:49.76 seconds, and Junior Arlene Yahn finished 21st with a combined time of 2:47.51 seconds.

For the boys varsity, Junior Jason Burg finished 18th with a combined time of 1:46.68 seconds while Sophomore Teddie Robbins finished 22nd with a combined time of 1:54.66 seconds.

"This was a challenging course as some of the turns were rather icy," said Coach Bryan Wolfe.

On Jan 16.  The racing gates are closer together and more challenging to ski through than a Giant Slalom (GS) race.  Skiers raced in a light, but very wet snowfall.

For the girls varsity, Senior Kayleigh Stonier finished in 9th place with a combined time of 1:39.01 seconds.  Junior Madison Shuart finished 22nd with a combined time of 1:55.61 seconds.  Arlene Yahn completed one run in 1:14.13 seconds.

For the boys varsity, Junior Connor Bell finished in 26th place with a combined time of 1:42.64 seconds.  Sophomore Teddie Robbins was not too far behind finishing in 29th place with a combined time of 1:45.15 seconds.  Senior Noah Hill completed one race with a blazing time of time of 43.93 seconds, as Jason Burg also completed one race with a time of 50.59 seconds.

“The conditions were a challenge as there was a mix of hard packed surface and sticky wet snow maneuver through.  The kids did a nice job,” said Coach Bryan Wolfe.

The team also competed on January 18, 2018.  "Although the snow conditions were pretty good early on in the race, the gate placement made the course quite challenging.  Later on the course became a bit icy causing some of the skiers to fall," said Coach Wolfe.

For the Girls Varsity, Junior Arlene Yahn finished in 22nd with a combined time of 2:52.51 seconds.

For the Boys Varsity, Noah Hill finished in 7th place with a combined time of 1:37.24 seconds.  Connor Bell and Teddie Robbins both completed their second run successfully.  Bell finished in 34th place with single time of 1:01.59.  Robbins finished in 36th place with a single time of 1:06.20 seconds.