WELLSVILLE - Wellsville took home wins in the boys and girls races against Bath on Tuesday in Wellsville.

The Wellsville boys won by a score of 86-55.

Picking up wins for Bath included Trevor Boss (100 meter, 11.95), Lazarus Wallace (800 meter, 2:12.82), Tyler Brzezinski (high jump, 5’06”), Ryan Cook (long jump, 17’04.50”) and Jordan Cash-Rawleigh (3,200 meter, 10:38.83).

Chris Ward won the shot put with a throw of 39’03.00” and the discus (112’02”) for the Rams.

Wellsville was led by wins from Kameron Petit (pole vault, 12’07.00”) and Nicholas Brown (triple jump, 37’09.50),

Jake Whitehouse was a triple individual winner for the Tigers in the 200 meter (25.18), 110 meter hurdles (17.76) and the 400 meter hurdles (1:03.48).

Wellsville won all of the relays.

On the girls side, the Rams were led by wins from Kendal Armstong (400 meter, 1:04.80; long jump, 15’04.00), Morgan Hess (triple jump, 29’04.50) and Jaydn Abrams (high jump, 4’3”).

Jordan Pettitt was a winner in the 100 meter dash in 14.19 and the pole vault, jumping 9’1”.

Hayley Palmer won the 200 meter in 29.04 and Sophie Majewski won the 3,000 meter in 12:55.56.

Missy Graham won the 1,500 meter (5:09.59) and the 800 meter (2:32.56).

Sadie Embser was a double winner for the Tigers in the 100 meter hurdles (17.81) and the 400 meter hurdles (1:15.43).

Boys Team: Wellsville 86, Bath-Haverling 55

Results 100 – 1. Trevor Boss (B-H) 12.0, 2. Alex Hargraves (B-H), 3. Tyrone Fields-Johnson (W). 200 – 1. Jake Whitehouse (W) 25.1, 2. Eric Fortner (W), 3. Tyrone Fields-Johnson (W). 400 – 1. Trevor Boss (B-H) 55.1, 2. Eric Fortner (W), 3. Griffin Majewski (W). 800 – 1. Lazarus Wallace (B-H) 2:12.8, 2. David Graham (W), 3. Brogan Bailey (W). 1600 – 1. Neil Stanton (W) 4:58.0, 2. David Graham (W), 3. Aaron Stewart (B-H). 3200 – 1. Jordan Rawleigh-Cash (B-H) 10:38.8, 2. Neil Stanton (W), 3. Aaron Stewart (B-H). 110H – 1. Jake Whitehouse (W) 17.8, 2. Nick Brown (W), 3. Richy Murphy (W). 400H – 1. Jake Whitehouse (W) 1:03.5, 2. Derrick Ferguson (B-H), 3. Pacey Scott (W). 400R – 1. Wellsville (Gough, Fuoco, Glass, Foster) 51.4, 2. Wellsville. 1600R – 1. Wellsville (Fortner, Lawson, Majewski, Whitehouse) 3:47.7, 2. Bath-Haverling, 3. Wellsville. 3200R – 1. Wellsville (Stanton, Scott, Graham, Bailey) 8:56.3, 2. Bath-Haverling. Shot – 1. Chris Ward (B-H) 39-3, 2. Logan Gough (W), 3. Tyler Brzezinski (B-H). Discus – 1. Chris Ward (B-H) 112-2, 2. Logan Gough (W), 3. Eagan Enke (W). High Jump – 1. Tyler Brzezinski (B-H) 5-6, 2. David Lawson (W), 3. Derrick Ferguson (B-H). Long Jump – 1. Ryan Cook (B-H) 17-4.5, 2. Dominic Connelly (B-H), 3. Derrick Ferguson (B-H). Tri Jump – 1. Nick Brown (W) 37-9.5, 2. Carter Brandes (W), 3. Dominic Connelly (B-H). Pole Vault – 1. Kameron Pettit (W) 12-7, 2. Nick Brown (W), 3. Cody Hurlburt (W).

Girls Team: Wellsville 84, Bath-Haverling 55

Results 100 – 1. Jordyn Pettit (W) 14.2, 2. Sadie Embser (W), 3. Hillary Peterson (W). 200 – 1. Hayley Palmer (W) 29.0, 2. Jordyn Pettit (W), 3. Quincy Buckley (W). 400 – 1. Kendal Armstrong (B-H) 1:04.8, 2. Quincy Buckley (W), 3. Hayley Palmer (W). 800 – 1. Missy Graham (W) 2:32.6, 2. Maia Schlecter (B-H), 3. Mattie Buckley (W). 1500 – 1. Missy Graham (W) 5:09.6, 2. Maia Schlecter (B-H), 3. Sophie Majewski (W). 3000 – 1. Sophie Majewski (W) 12:55.6, 2. Monet Harris (B-H). 100H – 1. Sadie Embser (W) 17.8, 2. Grace Marvin (B-H), 3. Maddie Bailey (W). 400H – 1. Sadie Embser (W) 1:15.4, 2. Grace Marvin (B-H), 3. Sydney Burns (B-H). 400R – 1. Wellsville (Palmer, Peterson, Chaffee, Embser) 55.0, 2. Bath-Haverling, 3. Wellsville. 1600R – 1. Bath-Haverling 4:36.8, 2. Wellsville. 3200R – 1. Wellsville (Graham, Lawson, Hurd, M. Buckley) 12:14.7. Shot – 1. Grace Middaugh (W) 29-8, 2. Mackenna Taggart (B-H), 3. Jadyn Abrams (B-H). Discus – 1. Emma Kinnicutt (W) 107-9, 2. Jadyn Abrams (B-H), 3. Mackenna Taggart (B-H). High Jump – 1. Jadyn Abrams (B-H) 4-3, 2. Isabel Mariotti (W), 3. Erin Lawson (W). Long Jump – 1. Kendal Armstrong (B-H) 5-4, 2. Sarah Berg (B-H), 3. Maddie Bailey (W). Tri Jump – 1. Morgan Hess (B-H) 29-4.5, 2. Maddie Bailey (W), 3. Mikayla Chaffee (W). Pole Vault – 1. Jordyn Pettit (W) 9-1, 2. Bethany Smith (B-H).

STAC Track and field

Corning boys 88, Horseheads boys 53; Corning girls 96.4, Horseheads girls 44.5

CORNING - THe Corning Hawks boys and girls track and field teams both picked up wins on Tuesday at home, with the boys winning 88-53 and the girls taking home a 96.4-44.5 win.

On the boys side, Corning won 11 of 17 possible events. Clayton Curtis won the 110 meter hurdles in 17.04, Issac Cornfield picked up wins in the 100 meter dash (11.75) and the 400 meter dash (50.56). Kevin Moshier placed first in the 1,600 meter relay with a time of 4:46.51.

Brody Hayes Glick (400 meter hurdles, 1:03.10), Quinn Nicholson (800 meter, 2:04.82), John Cleary (3,200 meter, 10:38.94) and Anson Meza (discus, 132’2”) also posted wins for the Hawks.

Dante VanNoy was a double winner for Horseheads in the long jump (20’04.50”) and the triple jump (38’10.5”).

Jarid Smith (200 meter, 25.34), Devin Woodworth (pole vault, 8’6”) Christopher Eames (shot put, 40’04.25”) and Jesse Johnson (high jump, 5’08.00”) recorded individual wins for the Blue Raiders.

Jessica Lawson led the girls with three wins, in the 400 meter (1:00.50), 800 meter (2:22.32) and the 3,000 meter (10:57.69).

Also earning wins for the Hawks were Samantha Sherry (100 meter hurdles, 17.64; triple jump, 31’11.00”), Sarah Spencer (100 meter, 13.81), Emily Niu (1,500 meter, 5:00.95), Alivia Collins (400 meter hurdles, 1:15.69), Grace Ruland (pole vault, 8’00.00”) and Megan McNutt (discus, 97’06.00”).

For Horseheads, Matison Bifano (high jump, 4’08.00”) Cassidy Wilcox (shot put, 34’04.50”) Adelle Harris (long jump, 14’07.50”) and Angelique Lapitan (200 meter, 28.54) recorded wins.

STAC softball

Corning 11, Union-Endicott 4

CORNING - Meaghan Price went 4 for 4 with a home run and four RBIs to lead the Hawks as they defeated Union-Endicott 11-4 on Tuesday in a STAC softball matchup.

Ashlyn Amsden and Cece Lapierre recorded three hits as Corning had 17 hits as a team.

Laura Bennett went the distance on the mound and allowed four runs (one earned) and had six strikeouts.

Carly Zacheis led the Tigers with three hits and an RBI.

Horseheads 13, Ithaca 1

HORSEHEADS - McKenna Mattison pitched a one hitter and went 3 for 4 with two runs scored at the dish as Horseheads topped Ithaca 13-1 on Tuesday.

“She worked hard, we were able to field a lot of balls and getting outs were important,” Horseheads head coach Megan Zoerb said.

Maiah Skakl went 3 for 4 with a run scored for the Blue Raiders.

Horseheads scored four runs in the first inning and exploded for seven more in the fourth to put the game away.

The Blue Raiders (10-1) will travel to Union-Endicott today at 5 p.m.

Elmira 5, Vestal 4

ELMIRA - Elmira held off Vestal 5-4 in a close one Tuesday.

“This was a must win for us,” coach Jeff Edwards said. “In order to be the number two seed (in STAC) we need to keep winning.”

Elmira scored three runs in the first and another two in the third. Vestal got the bats going late with two in the fourth and plated another in the fifth and sixth, but couldn’t close the distance.

Ryleigh Hancock went 1 for 3 with two RBIs and Arianna Traugott went 1 for 3 with an RBI for Elmira.

Ally Barr went six innings for Elmira with a strikeout and got the win. Bella Reese came in for the save.

Emma Hroncich went 2 for 2 for Vestal while Sarah Berube went 2 for 4. Berube also went the distance on the mound and fanned four.

Elmira’s record improves to 10-6. The Express take on Johnson City in Elmira today.

STAC baseball

CORNING - Union-Endicott edged Corning 1-0 in a pitchers duel on Tuesday on the diamond.

Anthony VanFossen went six innings and allowed only three hits for the Tigers.

Shane Hammond knocked in the only run for Union-Endicott in the fourth inning with an RBI fielders choice.

Alex Bardo and Spencer Cavallaro combined to throw seven innings and only allowed five hits for the Hawks.

Adam Zingler went 2 for 3 and Ben Terwilliger picked up a hit for Corning.

Corning will travel to Elmira today at 5 p.m.

STAC boys Lacrosse

Horseheads 12, Union Endicott 1

HORSEHEADS - The Blue Raiders defeated the Tigers 12-1 Tuesday.

Horseheads scored two goals in the first quarter, five in the second, two in the third and three in the fourth. UE’s lone goal came in the first.

Nate Bee and Jack Chalk scored three goals while Jake Giammichele scored had two.

Ben Adams had six saves and Matt Gill had four saves for Horseheads.

Louie Buttino had 21 saves for UE.

Horseheads takes on the Golden Bears in Vestal at 7 p.m. Friday.

STAC girls Lacrosse

Ithaca 16, Elmira 4

ITHACA - Ithaca had eight players notch a goal as it topped Elmira 16-4 on Tuesday.

Julianna Saggese and Mackenzie Rich each had four goals for the Little Red and Haley Richardson recorded three goals.

Devin Baylor, Kelty Goodrow, Skylar Orlowski, Kayla Shulman and Danielle Hemley all had one goal for Ithaca. Alexus Boorse had two goals and Hannah Daubner and Skyelar Sancomb posted one goal for Elmira.

GRALL Lacrosse

Bath 18, Avon 0

BATH - 10 different players scored for Bath as it topped Avon 18-0 on Tuesday.

Connor DiDominceck and Connor Cupp each had three goals and three assists to lead the Rams.

Jonathan Deats, Tyler Finch and Brandon Clark had two goals and Camdin Robbins, Zach Roberts, Carl Rumsey and Trent Birch recorded single goals for Bath.

Trey Kinner stopped two shots for Bath.

“It was a great team win, we were on fire from the opening faceoff,” Bath head coach Ken DiDomineck said. “Nate Birch won most of the faceoffs for us. (16-4) He did a great job controlling the ball for us.”

The Rams (8-4) will travel to Irondequoit on Thursday at 6 p.m.

Girls golf

Waverly 175, Corning 238, Spencer Van Etten 278

JOHNSON CITY - Waverly placed first in a tri-meet in Johnson City on Tuesday.

Waverly shot a 175 as a team and was led by Alex Tomasso with a 40, Capria Picco (43), Syd Tomasso (45) and Gabby and Gianna Picco chipped in 47’s.

Corning placed second with a team score of 238. The Hawks were led by Kelsey Taylor (51) followed by Sara Corby (57), Gina Landry (64) Alexis Durkin (66) and Taylor Slaven (68).

Corning will head to Tomasso’s golf course in Waverly on Thursday.

SCAA Tennis

Perry 4, Bath 1

PERRY - Perry won four of five matches on Monday in Perry.

Sam Arnts picked up Bath’s only win in first singles (0-6, 6-3, 6-2).

Cameron Campbell (6-1, 6-1) and Mason Bush (6-3, 6-1) won second and third singles for Perry, respectively.

Noah Hare & Adam Nobbs (6-1, 6-2) and Andrew Chenaille & Nathan Manning (6-0, 6-1) posted doubles wins for Perry.

Non league baseball

Notre Dame 8, Odessa Montour/Watkins Glen 4

WATKINS GLEN - Notre Dame pounded out 10 hits on its way to an 8-4 victory over OMWG on Tuesday.

Matt Smith and Hunter Homerda both had two RBIs for the Crusaders.

Caleb Thomas led the Seneca Indians with two RBIs and Derrick Lewis added one.

SCAA Baseball

Addison 12, Bradford 6

ADDISON - Addison defeated Bradford 12-6 Tuesday.

“Big win for us,” coach Josh Allen said. “We’ll just keep rolling along.”

Addison had the bats going consistently throughout the game. They put up one in the second and three in the fourth before putting up six in the fifth and two in the sixth.

Blake Crans went 2 for 3 with three RBIs. Adam Chilson went 2 for 4 with a double and 4 RBIs and Gehrig Allen went 2 for 5

“We did a nice job,” Allen said of the team’s offense. “We got down because of the errors in the fourth inning, but we responded by chipping away.”

Bradford scored four runs in the fourth and put up two in the third.

Jordan Sutryk 1 for 4 with 2 RBIs for Bradford.

Noah Plumley came in for relief on the mound and got his first varsity win for Addison. Issec Pierce started the game on the hill for Bradford.

Addison hosts Campbell-Savona at 4:30 p.m. today before heading to Campbell-Savona for another game at 7:30 p.m.

Alfred-Almond 7, Campbell-Savona 3

ALFRED-ALMOND - The Eagles defeated Campbell-Savona 7-3 Tuesday.

Alfred-Almond scored a run in the first, two in the third, three in the fourth, and plated another in the fifth and sixth. Campbell-Savona scored once in the first,with another run in the fifth and sixth.

Aidan Looney went 3 for 3 with a triple and two RBIs for the Eagles. Duncan Allen went 2 for 3 with a triple and an RBI.

Looney also went 5 innings on the mound for the Eagles with Attilo Cushing coming in to relieve. Both combined for seven strikeouts.

Dustin Leeman went 2 for 3 with an RBI for Campbell Savona. Brent Smith went 2 for 2.

The Eagles host Prattsburgh at 4:30 p.m. Thursday.

SCAA Softball

Bradford 10, Addison 1

ADDISON - Bradford got offensive in its 10-1 win over Addison on Tuesday.

Rhiannon Machuga went 2 for 4 and Allison Wagner had three RBIs to lead the Braves.

Cambry Harrian went the distance on the mound, walking one and striking out one.

Bradford capitalized on five errors by the Knights.

“We capitalized on the opportunities we were given and had some smart baserunning,” Bradford head coach Kim Driskell said.

Bella Benjamin went 2 for 3 and recorded the lone RBI for Addison.

“They had some great hits, but we made some great plays,” Driskell said.

Laura Burrell took the loss in the circle for the Knights, striking out four and walking one.

Bradford (8-4) will host Arkport on Friday at 5 p.m.

Campbell-Savona 17, Alfred-Almond 0

ALFRED-ALMOND - Jordan Cole was dominant in the circle for the Panthers, striking out 11 over six innings and allowing only two hits as Campbell-Savona topped Alfred-Almond 17-0 on Tuesday.

The Panthers pounded out 18 hits on the afternoon, with Haley Carr going 4 for 4 with five RBIs and Taylor Scott chipped in three hits and three RBIs.

“Nice to see the girls get out early, great defense and Jordan did great on the mound, proud of the girls,” Campbell-Savona head coach Chris Austin said.

Cambpell-Savona improves to 15-1 with the win and will travel to Addison today at 4 p.m.

Bath 4, Livonia 2

HORNELL - Mikayla Brzezinski recorded seven strikeouts as Bath defeated Livonia 4-2 on Tuesday.

Ali Dickson recorded a triple and an RBI for the Rams.

Audrey Minton had a double and Lily Gfeller went 2 for 3 with an RBI for Livonia.

Bath 16, Hornell 0

HORNELL - Bath toppled Hornell 16-0 on Tuesday.

Alex Siebert pitched four innings.

Ali Dickson, Morgan Burns and Mikayla Brzezinski had three hits for the Rams and Brzezinski had five RBIs.

Maddy Scott and Morgan Olan had two hits.

““I was really pleased with the way we swung the bats, hopefully we can carry it over into the next game,” Bath head coach Don Long said.

The Rams (6-5) will host Wellsville today at 4:30 p.m.