ELMIRA - Down 3-2 in the seventh inning, Corning rallied for three runs for a 5-3 win over Elmira on Wednesday to earn a sectional berth.

Three walks to Chris Durkin, Ben Terwilliger and Zach Turner loaded the bases for Jacob Dann, who hit a two RBI single to put the Hawks up 4-3.

Kellan Beall followed with an RBI single to put give the Hawks a 5-3 advantage.

Terwilliger earned the win in relief of Steve Rossi who tossed five innings and had five strikeouts.

Terwilliger fanned the side in order in the bottom of the seventh to nail down the victory.

Adam Zingler, Durkin and Jacob Dann all had two hits for Corning.

STAC Softball

Horseheads 5, Union-Endicott 1

UNION-ENDICOTT - Horseheads traveled to Union-Endicott on Wednesday and came away with a 5-1 win.

Julianna Rich scattered seven hits and had five strikeouts in the complete game effort.

Jenna Richmond went 2 for 4 and Abby Packard had a 2 for 3 day for the Blue Raiders.

Kelsey McHenry led the Tigers with a 2 for 3 day.

“With such a long week coming up, we’re happy to pick up our second win,” Horseheads head coach Megan Zoerb said. “The girls played some really good defense too.”

Horseheads didn’t commit an error while Union-Endicott had four errors.

The Blue Raiders improve to 11-1 with the win and will travel to Corning today at 5 p.m.

SCAA Baseball

Avoca 12, Bradford 2

AVOCA- Avoca scored five runs in the first inning and never looked back as it topped Bradford 12-2 on Wednesday.

A.J. Peterson led the Tigers going 3 for 4 with four RBIs.

“A.J. really stepped up and has been swinging a hot bat as of late,” Avoca head coach Joe Wallace said.

Evan Reppert and Marcus Hopkins also added two hits for Avoca.

On the mound, Brett Ogden went 6 2/3 , had 10 strikeouts and allowed only two hits.

“He pitched really well, and the secondary pitches were working tonight,” said Wallace.

Jordan Sutkyk and Ben Lucas chipped in singles for Bradford.

Avoca improves to 10-5 and will travel to Campbell-Savona today at 4:30 p.m.

Avoca 1, Arkport 0

ARKPORT - Matt Chadwick was a force on the mound as he tossed a complete game shutout and fanned nine as Avoca topped Arkport 1-0 on Tuesday.

Cameron Giglio had the game-winning RBI single in the fifth inning.

“We drew a walk in the fifth inning, stole second and Cameron hit the first pitch he saw,” Avoca head coach Joe Wallace said.

Marcus Hopkins also added a hit for the Tigers.

Jonathon Haynes went the distance and had seven strikeouts for Arkport.

Garrett Stukey went 3 for 3 to lead the Blue Jays.

SCAA Softball

Addison 4, Campbell-Savona 3

ADDISON- Addison edged Campbell-Savona 4-3 on Wednesday.

Laura Burrell went 2 for 3 with a double and threw seven innings and fanned seven, and gave up four hits.

Bella Benjamin had two hits including an RBI and a double and Sadie Morse and Elaina Cornell added RBIs.

Danielle Hankinson went 1 for 4 with a run scored for Campbell-Savona.

Kaylska Payne tossed five inning and allowed four runs for the Panthers.

“I think they responded really well from the adversity of last night,” (a 10-1 loss against Bradford) Addison head coach Oakley Hayes said.

STAC Lacrosse

Corning 16, Union-Endicott 10

CORNING- Lauren Ford and Kenna Newman combined for nine goals as Corning topped Union-Endicott 16-10 on Tuesday.

Ford had five goals and Newman recorded four goals for the Hawks.

Rianne Nickerson, Riley Davis, Riley Olmstead and Rachel Plumley all chipped in goals for Corning, who led 10-7 at halftime.

Erica Smith and Abby Nehring combined to make eight saves in goal for the Hawks.

Cailey Haynes led the Tigers with five goals.

Girls Track and field

Alfred-Almond 99, Jasper-Troupsburg 48; Jasper-Troupsburg 89, Avoca 51; Alfred-Almond 120.5, Avoca 16.5

JASPER-TROUPSBURG - Alfred-Almond, Jasper-Troupsburg and Avoca competed in a tri match on Tuesday in Jasper-Troupsburg.

Krianne Hadley was a double winner for Avoca in the shot put (24’7”) and the Discus (74’9.5”).

For Jasper-Troupsburg, Vanessa Helgeland (triple jump, 30’4.5”), Autmn Essigmann (pole vault, 8’6”) and Taryn Hayes (200 sprint, 28.9) were winners.

Zoe Belinski (long jump, 13’10.5”; 400 hurdles, 1:13; 3,000 run, 12:58.9), Abby Kelly (high jump, 4’6”), Avery Libordi (100 dash, 13.7), Janu Patel (1,500, 5:42.8), Nora Looney (open 400, 1:04.7) and Maeve Looney (800 meter, 2:33.6) picked up wins for the Eagles.

Alfred Almond also won the 3,200 meter relay and the 1,600 meter relay.

Hammondsport 65, Addison 64; Addison 99, Arkport 38; Addison 112, Hammondsport 20

ADDISON - Addison, Hammondsport and Arkport competed in a tri-meet on Tuesday in Addison.

Makenna Barber (100 meter hurdles, 18.7), Liz Mitchell (400 int hurdles, 1:16.6), Isabella Painter (800 meter; 1,500 meter, 5:31.4), Veronica Dailey (11:47.8), Jordan Woodhouse (shot put, 31’10.25”) and Payton Woodhouse (discus, 78’5”) recorded wins for the Knights. Addison also picked up wins in the 3,200 meter relay, the 400 meter relay and the 1,600 meter relay.

Lauren Robbins posted the lone win for Hammondsport in the long jump with a jump of 14’3”.

Boys track and field

Alfred-Almond 89, Jasper-Troupsburg 52; Jasper-Troupsburg 90, Avoca 43; Alfred-Almond 105, Avoca 36

JASPER-TROUPSBURG - Alfred-Almond, Jasper-Troupsburg and Avoca competed in a tri match on Tuesday in Jasper-Troupsburg.

Jake Johnson, who was a double winner in the open 400 (54.00) and the 800 meter (2:12.1) for Alfred Almond along with Evan Wood (200 meter, 25.00; pole vault, 12’00”) and Jacob London (discus, 244’8”; shot put, 42’1.5).

Hudson Laprade (1,600 meter, 5:03) and Ethan Hann (3,200 meter, 11:40.8) were individual winners for the Eagles.

Jasper-Troupsburg won the 3,200 meter relay (9:35.2), Parker Goff won the 110 meter hurdles (16.8) and the 400 hurdles (1:03.6).

Reece Draper (high jump, 5’2”), Brandon Drake (triple jump, 34’3.25”) and Colin Cornish picked up wins for the Wildcats.

Hammondsport 69, Arkport 40; Addison 85, Arkport 33; Addison 83, Hammondsport 48

ADDISON - Addison, Hammondsport and Arkport competed in a tri-meet on Tuesday in Addison.

Evan McIlwain (800 meter, 2:11.3), Jacob Hough (400 hurdles, 1:01.3), Stephen Thompson (1,600, 4:46.9) and Ryan English (3,200 meter, 10:18.4) picked up wins for the Knights.

For the Lakers, Nicco Byer (110 meter hurdles, 19.1), Cameron Roote (long jump 18’1”), and Jared Raab (400 meters, 58.6) earned wins.

Arkport won four individual events.

LCAA golf

Wellsville 35, Bath 20

WELLSVILLE - Wellsville topped Bath on the course on Wednesday 35-20.

Brandon Bailey, Jacob Beirman and Keegan O’Grady all posted a 48 for the Lions.

Evan Czajkowski was the match medalist for Bath with a low score of 47.

Spencer Dickson and Levi Walters shot a 54 and 55 for the Rams, respectively.

Wellsville improves to 11-6 with the win.